Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yöntemler

0
188
bagisiklik-sistemini-guclendiren-yontemler

Hastalanmamak ve vücudu hava değişimlerine karşı koruyan bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler bulunur. Vitaminler, ilaçlar ya da doğal yöntemlerle güçlendirebilirsiniz bağışıklık sisteminizi. Uzmanlar ise, bağışıklık sistemini güçlendirmenin tek bir kez içilen vitamin ya da ilaçlar ile olmayacağı konusunda uyarır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen herkesin gündelik hayatında yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesinden geçtiğini de uzmanlar tavsiyelerine eklemektedir.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

İmmün sistem olarak da tabir edilen bağışıklık sistemi; vücudu hastalıklara, yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyan savunma mekanizmasıdır. Ciddi hastalıklara karşı da vücudun savunma mekanizması olma görevini üstelenen bağışıklık sistemi, patojen ve tümör hücrelerini de vücutta tanıyarak yok etmesiyle bilinir.

Virüslerin, bakterilerin ve diğer zararlıların vücuda girmesini engelleyemeyen zayıf immün sistemine sahip kişilerde hastalıklar daha sık ve fazlaca görülür. Özellikle mevsim geçişlerindeki bulaşıcı hastalıklar, bağışıklığı zayıf kişiler çok daha hızlı yakalanır ayrıca iyileşme hızı da yakalanma hızıyla ters orantılıdır.

Bu nedenle, hastalıklardan uzak kalabilmek, hastalıklara karşı vücudumuzun savaşabilmesi için en önemli faktör bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler olan yiyecek ve içecekleri besin listesine eklemekten geçer.

Hangi Yiyecekler Bağışıklık Sistemini Güçlendirir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklere öğünlerinizde yer açarak, siz farkında olmadan immün mekanizmanıza katkı sağlayabilirsiniz. Üstelik faydalı besinler sayesinde vücudunuzun görünmeyen bölümlerine fayda ekleyeceğiniz gibi aynı zamanda cildinize de bu besinlerin etkisi olacaktır. Cildinizde daha canlı bir görünüm elde etmeye başlayacaksınız.

  • Kış hastalıklarına karşı savunma sisteminin geliştirilebilmesi için daha kış aylarına girmeden önce hazırlıklarının yapılması gereklidir. Bu kapsamda; A, B6, C, E vitaminlerini barındıran besinlere öğünlerinde yer açabilir; çinko ve selenyum zengini gıdaları da tüketebilirsiniz.

Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, kırmızı lahana, havuç, marul, yeşil biber, roka ve sarımsak bu sebzelerden sadece bir kaçıdır. Ayrıca meyve salatanıza da greyfurt, mandalina, kivi ve elmayı da eklemeyi ihmal etmeyin.

  • Protein kaynağı besinleri de tüketmekte yarar vardır. Özellikle baklagiller bu kapsamda en ideal besinlerdir.
  • Margarin yerine sofralarınızda ve yemekleriniz zeytinyağına yer açabilirsiniz.
  • Süt, ayran ve kefiri bol bol tüketebilirsiniz.
  • Bağışıklık sisteminin düşmanı abur cubur ve fast-food tarzı menülerden de mutlaka uzak durulmalıdır. Tam aksine doğal içeriklere sahip besin ve içecekler sizleri kış hastalıklarına karşı hazırlamış olacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yöntemler

Mutlaka sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeye özen göstermek gereklidir. Bu sayede bu gıdaların faydası çok daha fazla görülebilir. Bilgisayarlarımıza, telefonlarımıza ya da evlerimize kötü yazılımlara, hırsızlıklara karşı savunma mekanizmaları koyuyorsunuz. Öte yandan vücudunuzdaki hali hazırda bulunan savunma mekanizmanızı es geçebiliyorsunuz. Size zarar veren tüm mikrop, bakteri ve hastalıklara karşı kendinizi korumanın ilk ve en önemli sistemi korumak, doğal içerikli gıdalar, sebze ve meyvelerden geçer.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here