Babalık Testi Nerede Nasıl Yapılır ?

0
313
babalık-testi

Babalık Testi Nerede Nasıl Yapılır ? |Bireyler 4 çeşit bazın dizilmesi ile oluşan kendine özgü benzersiz DNA dizisine sahiptir. Çocuğa ait biyolojik genetik bilginin yarısı anneden yarısı babadan gelmektedir. Babalık testinde, baba ve çocuk arasında belli bölgelerin uyumlu olmasına bakılarak biyolojik baba belirlenir. Babalık testi yaptırmak, alınan kan veya swab örneğinden DNA elde edilir.

Babalık Testinin Güvenirliği Nedir?

Baba ve çocuk arasındaki genetik olarak analizi FBL da kabul gören marketlerin incelenmesi ile yapılır. Toplamda 15 belirteç analiz edilir ancak gerektiğinde ekleyerek belirteç kullanılır. Bu teknik ile elde edilen sonuçların doğruluğu %99.99 dur.

Babalık Testi Nerede Yapılır?

Adli Tıp Kurumu dışında Sağlık Bakanlığı tarafından laboratuvarda yapılmalıdır. Test sonuçları T.C Mahkemelerinde kullanılmamaktadır. Bu nedenle, sadece öğrenmek amacıyla yapılır.

Babalık Testi Saç Teli Örneklerinden Çalışabilir mi?

Saç teli, kıl, tüy örneklerden çalışabilir ama örnekler kişilerin izni olmadan kabul edilmez.

Babalık Testi SGK Kapsamına Girer mi?

Teşhis ve tedavi edici test kapsamına girmediği için SGK kapsamına girmez.

Babalık Testinin Sonuçlanma Süresi

DNA testi 5-7 gün içinde sonuçlanır. Bazen bu süreden uzun veya kısa olabilir.

Babalık Testinin Ücretlendirilmesi

Sosyal güvenlik sistemleri ve özel sağlık sigortaları bu testin ücretini karşılamaz.

Babalık Testi Anne Ya da Babanın İzni Olmadan Yaptırılabilir mi?

Kişilerin rızası olmadan test yaptırılamaz. 18 yaşından küçük çocukların (anne yada babanın) yazılı imzası olması gerekir.

Anne Karnında Henüz Doğmamış Bebeklerde Babalık Testi Çalışılır mı?

Fetüse ait alınan örnekler ile teknik olarak test çalışabilir ancak etik nedenlerden dolayı bu tavsiye edilmez.

Babalık Testi Hangi Numunelerden Çalışmaktadır?

Bir bireye ait genetik materyal tüm hücrelerde aynıdır. Tüm dokular da çalışır. Küçük çocuklardan örnek alımı kolaylaştırmak için ağız içi mukoza (swab) örneği tercih edilebilir.

Bu test kişiler merakından dolayı yapılacaksa prosedürler basittir. Örneğin hastanede karışma şüphesi veya yıllar sonra ortaya çıkma gibi durumlar. Bu test sadece babalık testi olarak tek değildir annelik testi, kardeşlik testi, olarak da birçok örneği vardır. Bu test her ne kadar kısa sürse bile bireyin psikolojisinde tepki yaratabilir. Buna karar vermek kolay olmayacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak ani karar vermeden ve en önemlisi kendinizi hazır hissetmeden yapılması tavsiye edilmez. Hem test hem de sonuçları bireyi etkileyebilir. Bunun dolayısıyla test yukarıdaki anlatıldığı gibi yapılır. Hemen hemen her hastanede yapılır. 5-7 gün içerisinde sonuç alabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here