Ayakta Özel Tedavi Teminatı Nedir ?

0
60
ayakta-ozel-tedavi-teminati-nedir

Ayakta Özel Tedavi Teminatı Nedir?| Ayakta Özel Tedavi Teminatı Nedir konusunu, poliçe yaptırmak isteyenlere yol gösterecek bilgilerle mercek altına alıyoruz.

Özel sağlık sigortası, kişilerin anlaşmalı özel hastanelerde çok az bir miktar ücret ödeyerek tedavi olmasına izin vermektedir. Özel sağlık sigortası yaptırırken anlaşmalı olan kurumlardan istenilen hastaneyi, hekimi, eczaneyi ve sağlık merkezini seçilebilir.

Sağlık sigortasının ayakta tedavi ve yatarak tedavi olmak üzere iki teminatı vardır. Ayrıca yatarak tedavi teminatı tek başına satın alınabilmektedir. Ayakta tedavi sigorta seçeneğini alan kişiler, tedavi masraflarının bir bölümünü (katılım ücreti) ödemektedir.

Genelde masrafların %80’ini sigorta karşılarken, %20’sini katılım payı adı ile hasta ödemektedir. Ancak ayakta tedavi teminatının katılım payı sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir.

Ayakta Özel Tedavi Teminatı Nedir?

Yatarak tedavi tek başına alınabilir ancak ayakta tedavi tek başına alınamamaktadır. Peki ayakta özel tedavi teminatı nedir? Ayakta tedavi teminatı, sigortanın başladığı tarihten sonra gerçekleşen hastalıklara bağlı olarak, sigortalının muayene, tahlil, teşhis (röntgen, tomografi, MR, sintografi), koruyucu hekimlik, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ilaç, 0-6 yaş çocukluk aşısı gibi masrafları karşılamaktadır.

  • Doktor muayene: Anlaşmalı olunan hastane, klinik ve özel muayenehanelerde yapılan doktor muayenelerine ait masrafları karşılar.
  • İlaç: Doktorun gerekli gördüğü,, teşhis ve/veya tedavi için tıbben gerekli olduğu açıkça belirtilen, doktor reçetesinde belirtilen ilaç giderlerini karşılar. Ancak reçetesiz ve küpürsüz ilaç ücretlerini karşılamamaktadır.
  • Tanı: Doktorun teşhis amacıyla gerekli gördüğü laboratuvar, kardiyoloji, radyoloji ve nükleer tıp gibi tanı araçlarına ait giderleri karşılar.
  • Tahlil: Doktorun gördüğü durumlarda teşhis amacıyla kullanılması gereken ilaç, anestezi ve doktor ücretlerini karşılar.

Görüntüleme ve Fizik Tedavi

  • Görüntüleme hizmetleri: Doktorun gerekli gördüğü durumlarda röntgen, MR, tomografi, anjiyografi, endoskopi, kolonoskopi, sintigrafi, gastroskopi, odyografi gibi ileri tetkik giderlerini ve bu sırada kullanılan kimyasal madde ile ilaçlara ait masrafları karşılar.
  • Fizik tedavi: Doktorun gerekli gördüğü fizik tedavi giderlerini karşılar.
  • Rutin kontrol ile diagnostik: Ayakta tedavi teminatı; sigortalının şikayeti olmadan yapılan doktor muayeneleri, düzenli sağlık kontrolleri, aşıları ve ön tetkikleri, göz muayeneleri, alerji tanıları, menopoz ve osteoporoz tanıları, doktorun gerekli gördüğü check up amaçlı tetkikler ile doğum teminatı kapsamına giren kontrol amaçlı giderleri, poliçe limitleri kapsamında karşılamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here