Ay’ ın Dünya ’dan Uzaklaştığı Doğru Mu ?

0
184
ay-in-dunya-dan-uzaklastigi-dogru-mu

Ay’ ın Dünya ’dan Uzaklaştığı Doğru Mu ?| Denizlerde yarattığı gelgit etkisi, güneşten gelen ışınları yansıtarak geceleri aydınlatması gibi olaylar sayesinde Ay Dünya’daki olaylarla doğrudan etki ediyor. Dünya’nın tek uydusu olan ve doğal uydu kategorisinde bulunan Ay yapılan araştırmalara göre Dünya’da yaşamın gelişmesinde de doğrudan etkili. Bunun sebebi ise Dünya’nın oluşumundan sadece 30 milyon yıl sonra oluşmuş olması.

Erken gerçekleşen oluşum süreci ve Ay’ın oluştuğu zamanlardaki yakınlığı ve sıcaklığı Dünya yüzeyinin sıcaklığını direk olarak etkiledi. Ay’ın yarattığı gelgit etkisi de kara ve deniz arasındaki süreci hızlandırdı ve yaşama olumlu katkıda bulunmuş oldu.

Ay’ın Uzaklığının Geçmişi ve Bugünü

Ay’ın şu anda dünyaya olan uzaklığı yaklaşık olarak 384.400 kilometre olarak hesaplanıyor. Bu mesafe ilk oluşum sürecinde olan mesafenin yaklaşık olarak 18 katına denk geliyor. Bu durum akıllara Ay’ın Dünya’dan uzaklaştığı doğru mu sorusunu getiriyor. Bu soruya evet uzaklaşma gerçekleşiyor diye cevap verilebilir. Fakat bilinmesi gereken bir diğer önemli bilgi de Ay’ın yaşı ve yıllık uzaklaşma mesafesi.

Oluşumundan bu yana gittikçe uzaklaşan ay mesafesini 18 katına çıkarsa da bu uzaklaşma 4,5 milyar yıla yakın zamanda gerçekleşti. Geçen zaman ve uzaklaşma mesafesi düşünüldüğünde yıllık uzaklaşma miktarının gözle görülemeyecek kadar küçük olduğu söylenebilir. Yapılan ölçüm ve hesaplamalar sonucunda Ay’ın Dünya’dan her sene 3,8 cm uzaklaştığı ise bilinen bir diğer bilgi. Her sene gerçekleşen bu küçük mesafeli uzaklaşma Dünya’daki yaşama ve doğaya olumsuz etki etmemektedir.

Ay Sonsuza Kadar Uzaklaşacak Mı?

Ay’ın uzaklaştığı bilgisi öğrenildikten sonra merak edilen diğer bir soru da Ay’ın Dünya yörüngesinden uzaklaşmasının sonsuza kadar sürüp sürmeyeceği. Bu konuda yapılan çalışmalar gösteriyor ki Ay’ın Dünya’dan uzaklaşması sonsuza kadar sürmeyecek. Uzun bir zaman daha sürecek olan uzaklaşmanın sona ereceği nokta ise Ay’ın yörünge dolanma hızıyla Dünya’nın dönme hızının eşitlenmesi. Bu durumda Ay ve Dünya arasında oluşacak denge noktası sayesinde Ay’ın uzaklaşması duracak ve mesafe korunacak.

Dünya’nın Ay’ın yörünge hızına düşmesinin ise Dünya’daki yaşama pek çok etkisi olacak. Fakat denge noktasının bulunmasına kadar geçecek milyarlarca yıllık sürede Güneş’in büyümesi ve genişlemesi nedeniyle Dünya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here