Asbest Nedir ?

0
95
asbest-nedir

Asbest  Nedir ? | Asbest bir diğer adı ile amyant, Anadolu bölgesinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ve farklı amaçlar ile anılan kanserojen bir mineral türü olarak bilinmektedir. Bu zararlı kanserojen mineral lifli bir yapıdadır. Kimyasal bir madde olarak anılan bu mineral türü çeşitli aşınmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Bu mineral Anadolu bölgesinde çelpek, höllük, ceren toprağı ve ak toprak olarak bilinir. Bu zararlı maddenin kullanımı çok eskiye dayanmaktadır.

Eski çağlarda yapılan araştırmalarda özellikle fazla bir şekilde kullanıldığı ortaya çıkmıştır. 19. Yüzyılın ortalarında keşfedilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu maddenin bilinen en büyük özelliklerinden biri ise ısıya ve elektriğe karşı yalıtması yapılması asite dayanıklı olmasıdır. Bu maddenin en zararlı özelliği ise kanserojen bir madde olmasıdır. Günümüzde yapısında bulunan maddelerin kanserojen olduğu öğrenildikten sonra üretim sona ermiştir. Hala öldürücü nitelikte bir toz olarak da halk arasında bilinmektedir.

Asbestin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu kanserojen yapıdaki madde ilk olarak üç binden fazla farklı alanda kullanılmaktaydı. Bu kullanım alanları arasında inşaat sektörü, gemi üretimi, uçak üretimi, otomobil sanayisi, ısı ve ses izolasyonlarında gerçekleşmekteydi. Günümüzde kullanım alanları kısıtlandırılmıştır. Ve çoğu yerde kullanımı yasak hale gelmiştir.

 Asbest Maddesi Hangi Hastalıklara Neden Olur?

 İnsan hayatını tehdit eden asbest maddesi kanserojen bir yapıdadır. Bu maddenin içerisinde bulunan mineraller insanları zehirlemektedir. Aynı zamanda pek çok farklı hastalıklara da neden olmaktadır. Özellikle mezotelyoma hastalığı günümüzde insan hayatını tehlikeye atan en büyük hastalık türüdür. Akciğerdeki zara zarar vererek mide kanserine yol açmaktadır. Bu hastalığın başlangıcı olarak görülen nefes darlığı ve bunalım ileri düzeye kadar çıkmaktadır. Bu hastalığı teşhisi ise akciğer biyopsisi yapılması sonucunda anlaşılır.

Erken tanı ile hasta kurtarılabilirken, tedaviye geç kalındığı zaman hasta hayatını kaybeder. Asbest maddesinin neden olduğu bu hastalığın ortaya çıkması ise 10 ila 20 yıl arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra çevreye de zararları oldukça fazladır. Özellikle havada ve içme sularında görülme ihtimali daha yüksektir. Bu maddenin bulunduğu topraklarda kuruma meydana gelir. Ağaçların yaprakları solarak dökülmeye başlamaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here