Araç Neden Hararet Yapar ?

0
34

Araç Neden Hararet Yapar ? | Öncelikle araba kullanırken pek çoğumuzun başına gelebilecek bu hararet sorununun nedenleri arabamızdaki gerekli bakımların yapılmamış olmasıdır. Bu bakımlar yapıldığı taktirde bu sorun azalacak hatta görülmeyecektir. Bir başka nedeni ise arabadaki bazı aksamların doğru çalışmaması sonucu ortaya çıkar. Normal şartlarda motorun harareti yani sıcaklığı 70-90 derece olmalıdır. 90 dereceyi aştığı taktirde aracınızda hararet sorunu var ve bazı aksamlar çalışmıyor demektir. Bu sorunların bir çok nedeni olabilir ama en sık görülenleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Motor Soğutma Sıvısının Azalması

Araç motorunda soğutma sistemi iki şekilde olabilir. Birincisi hava soğutmalı motorlardır. Bu motorlar da ısınma hava ve soğutma yağı yardımıyla soğutulur. İkinci tip motorlar ise sıvı soğutmalı motorlardır. Bu motorlarda soğutma işlemi motor içindeki kanallarda dolaşan su ve antifriz sayesinde gerçekleşir. İşte bu sıvıların azalması sonucunda motorumuza gerekli sıvı sağlanamadığı için soğutma işlemi tam anlamıyla gerçekleşemez ve hararet sorunu ortaya çıkar. Bu sıvıların kontrol edilerek gerekli takviyelerin yapılması sonucu bu sorun kolayca ortadan kalkar.

2- Fan Arızası

Araba motorunu soğutmaya yardımcı bir diğer mekanizma ise fan’dır. Fan gerektiği gibi çalışmazsa motor fazla ısınır ve hararet ortaya çıkar. Fanın kontrol edilerek gerektiği gibi çalışmasını sağlamak bu sorunu ortadan kaldırır.

3- Termostat Arızası

Araçlardaki termostat motorda bulunan soğutma sisteminin ne zaman devreye gireceğini ayarlayan aksam’dır. Bu aksam düzenli çalışmaz ya da hiç çalışmazsa motor soğutma sistemi devreye girmez ve motor sürekli ısınmaya devam eder. Bu ise haliyle hararet sorununu ortaya çıkarır. Termostatın doğru çalışmadığını anlamak için ise radyatöre bakmak gerekir. Radyatör eğer soğuk ise termostat açılmamış demektir. Bunun çözümü ise termostatı değiştirmektir. Motor sıcakken radyatörün veya radyatör boruların soğuk olması ise termostatın gerektiği gibi çalışmadığını gösterir ve tamir edilmesi gerekir. Böylelikle bu sorundan da kurtulmuş olursunuz ve hararet derdi ortadan kalkar.

4- Devir Daim Pompasındaki Arıza

Devir daim pompası radyatörden motora giden sıvıların motor içerisinde sürekli devir daim etmesini sağlar. Bu pompada oluşabilecek bir sorun sıvının dolaşımını engeller bu yüzden de motordaki ısı seviyesi artar. Buna ek olarak pompa iyi çalışır fakat borularda oluşan bir çatlak ya da yırtık sebebiyle giden sıvı yeteri kadar motora ulaşmazsa yine aynı sorun ortaya çıkabilir. Bu yüzden hem boruların ve hem de pompanın kontrol edilmesi ve arızalarının giderilmesi gerekir.

5- Bozuk Göstergeler

Arabadaki göstergeler çoğu zaman bize doğru bilgi vermek için kullanılır. Bu göstergelerde hata olduğu taktirde motor normal çalıştığı halde arıza varmış gibi gözükebilir ya da motorda arıza olduğu halde bize bunu bildirmiyor olabilir. Örneğin hararet göstergesi arızalandığında motor soğutma sıvısının azaldığını anlayamaz ya da yanlış bildirim alırsınız. Aynı şekilde soğutma sıvısının sıcaklığını belirleyen ve motor kontrol ünitesine bildiren motor hararet müşürünün yanlış ölçüm yapması, fanın devreye girmesini engeller ve hararet olmasına neden olur. Örneklerde görüldüğü gibi göstergelerin işlevlerini yerine getirmemeleri hararete sebep olabilir. Bu göstergelerin gerekli bakımları yapılarak bu sorundan kurtulunabilir ve yol açacağı zararlardan kaçınılabilir.

Yukarıda bahsedilen kronik arızaların yanında; sürücülerin aracı kapasitesinden çok zorlaması, hatalı vites yükseltmesi, veya bakımların zamanında yapılmaması da hararete neden olabilir. Bu sebeple aracımızı iyi tanımalı ve gerektiği gibi kullanmalıyız. Böylece hararetten ve vereceği zararlardan kaçınılabilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here