Anadolu Leoparının Soyu Nasıl Tükendi ?

0
262
anadolu-leoparinin-soyu-nasil-tukendi

Anadolu Leoparının Soyu Nasıl Tükendi ?|  Kayıtlara bakıldığında en son 1974 yılında Ankara ilinin Beypazarı ilçesinde bir Anadolu leoparı vurulmak suretiyle öldürülmüş bulunmaktadır. Kayıtlarda gözüken en son Anadolu leoparı bu olmasına karşın sonuncu mu değil mi o tam olarak bilinmemektedir.

Anadolu Leoparı Genel Özellikleri

250 cm ye kadar ulaşan bir boyu bulunmaktadır. Dişilerde 50, erkeklerde 75 kiloya kadar ulaşan bir ağırlığa sahip olmaktadır. Ortalama ömürleri yaklaşık 20 yıl sürmektedir. Etçil olan Anadolu leoparı çok atik ve hızlı olmaktadır. Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde ormanlık ve dağlık alanlarında yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Doğal yaşam alanlarında avlanma yapamaması ve kendi besin kaynaklarının da tükenmesi sonucunda şehre inmeye başlamışlardır. Vurulmak ya da zehirlenmek yoluyla öldürülmüş hatta nesilleri tükenmiş bulunmaktadır. Soylarının nasıl tükendiği ile net bir bilgi yokken tek somut bilgi olarak bu görülmektedir.

Halen Daha Varlığına Dair Olan Söylentiler

İran Parsının alt familyasından gelen Anadolu Leoparının halen daha yaşadığına dair söylentiler bulunmaktadır. 2010 senesinde Siirt’te vurulan bir leoparın olmasından sonra akıllara acaba Anadolu leoparı halen daha yaşıyor mu, sorusunu getirdi. Yapılan incelemeler doğrultusunda öldürülen leoparın Anadolu leoparı olduğu söylenmektedir. Neslinin 1970 li yılların ortasında bittiği düşünülürken bu durum Anadolu leoparı popülasyonunun Türkiye’de hala var olduğunu gündeme getirmiş durumda olmaktadır. Bu leoparın derisi bir cam içerisinde müzede sergilenmektedir.

2013 yılında ise Diyarbakır’da avcılar tarafından bir leopar öldürüldü. Bu hayvan üzerinde araştırma yapmak üzere ölüsü Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne götürüldü. Yapılan incelemeler sonucunda hayvanın İran Parsı olduğu anlaşılmış bulunmaktadır.

Bu kez Tunceli de 18 Temmuz 2015 yılında su içerisinde ölü bir hayvanın olduğu ihbarı üzerine gelen yetkililere haber verilmiştir. Yetkililer olay yerinde yaptıkları ilk incelemeler neticesinde leopar olduğu hükmünü vermişlerdi

Hayvan uzunca bir müddet su içinde kalması sebebiyle ilk bakışta türünün ne olduğu tam olarak anlaşılmamıştır. Ancak daha sonra yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde bir yavru Anadolu leoparı olduğu ortaya çıkmıştır. Bir Anadolu leoparının 2 ile 5 arasında yavru doğurduğu göz önüne alınırsa Türkiye sınırları içinde yaşayan başka Anadolu leoparlarının var olduğu hükmü doğmaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here